Ponad pół wieku temu (66 lat) założony przez Marię Wrzesińską zakład modniarski to dziś duże i nowoczesne przedsiębiorstwo, Manufaktura Kapeluszy „PORTHOS". Produkcja, hurtownia, wzorcownia oraz główna siedziba firmy mieszczą się w Warszawie - Rembertowie, przy al. Gen. A. Chruściela 103 w budynku nr 34 (na terenie Akademii Obrony Narodowej). Firma „PORTHOS" jest LAUREATEM wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, należy do grupy liczących się producentów damskich nakryć głowy w Europie.
Na przykładzie udokumentowanej historii firmy „PORTHOS" niejednokrotnie ukazywano – w mediach i na branżowych wystawach – przeobrażenia polskiego modniarstwa w ostatnim półwieczu. Elementy takiej dokumentacji odnaleźć można w siedzibie firmy „PORTHOS".
 
Rok 1949.
W Szczecinku na drugim piętrze kamienicy przy ul. Marszałka Żukowa, rojno było od sąsiadek, znajomych i koleżanek.
To Maria Wrzesińska, młoda, utalentowana modystka z Warszawy, z nadzwyczajną zdolnością wyczuwania aktualnej mody - szyła po nocach czapeczki, kapelusiki i berety, bo w dzień pracowała jako księgowa.

 

 
Jej wyroby miały nadzwyczajne powodzenie, ale daleko jeszcze było do podjęcia decyzji o zwolnieniu się z pracy i rozpoczęciu własnej działalności.
Dlatego bacznie obserwowała, na czym można zarobić najlepiej. Zauważyła, że damskie nakrycia głowy, które robi, cieszą się dużym wzięciem. Najszybciej jednak i najwięcej można było zarobić na małych filcowych beretach, które właśnie zaczynały być modne.
mwrzes
 
Nikt nie przypuszczał, że przyjmą się na kilka lat. Maria Wrzesińska wyczuła, że jeżeli wyprzedzi wszystkich i wyprodukuje szybko to, na co czekają klientki, to dobrze zarobi. Podjęła ryzyko.Oboje z mężem zwolnili się z pracy, zarejestrowali firmę modniarską i wkrótce wszystkie mieszkanki Szczecinka chodziły w ich berecikach.I tak to od genialnego spostrzeżenia marketingowego rozpoczęła działalność Artystyczna Pracownia Modniarska Marii Wrzesińskiej - dzisiejsza firma PORTHOS.